Krz, szgmr, vakolkanl, kalapcs, csiszolatlan k, emberi koponya, kopors s mg szmtalan jelkp nhny szz vvel ezeltt egyetlen szimblumrendszerr olvadt ssze s egy titokzatos, imdott-gyllt mozgalom, a szabadkmvessg alapjv vlt. Sokan sokflekppen prbltk mr rtelmezni, mi is a lnyege ennek a szervezetnek, m az egymondatos meghatrozsok soha nem tudtk visszatkrzni azt a soksznsget, amelyet valsgnak hvunk.
Haznkban Kiszely Gbor trtnsz, politolgus, teolgus huszonhat ve gyjti s rendszerezi mindazokat az anyagokat, amelyek valaha is megjelentek a szabadkmvessgrl. Ennek birtokban mr kt knyvet rt, amelyekben ennek a rejtlyes trsasgnak trtnett, eszmevilgt trja az olvask el. (A Korona Kiad gondozsban )
A szabadkmvessg tmja A szabadkmvessg olyan tma, amelyet vszzados trtnete sorn krllengett a titokzatossg, a tvhit, az eltlet. A mltban megjelent mvek rveltek mellette vagy usztottak ellene, m kevesen rtak rla elfogulatlanul. gy alakult ki az a helyzet, hogy - klnsen Magyarorszgon - mind a mai napig kevs tnybeli tudsa van az embereknek errl a titokzatos, az eurpai kultra trtnett alapjaiban meghatroz mozgalomrl. Az olvask pedig, gy tnik, ignylik, hogy hozzjuthassanak olyan rsokhoz, amelyek szmukra ismeretlen, vagy alig ismert terleteket mutatnak be.
A szabadkmvessg az Egyeslt llamokban A szabadkmvesek szervezete jelenleg a legnagyobb s legszervezettebb zrt testvri trsasg a vilgon, krlbell hatmilli taggal, akiknek krlbell a fele az Egyeslt llamokban l. A forrsok alapjn bizonythatan az els szabadkmves, Andrew Bekher 1704-ben rkezett szak-Amerikba. A trsasg els hivatalos kpviseljt, Daniel Coxe-ot 1730-ban az Angliai Nagypholy bzta meg szabadkmves-pholyok szervezsvel az jvilgban. Ettl kezdve a pholyok rohamos szaporodsnak lehetnk a szemtani.
A bostoni pholy 1733-ban Bostonban alakult meg az els hivatalos pholy, Henry Prince nagymester vezetsvel; egy v mlva Philadelphiban, majd Savannahban s Charlestonban is megjelentek a pholyok. A philadelphiai szervezet nagymestere a hres tuds s politikus, Benjamin Franklin lett. Az neve magban szimbolizlja azt a liberlis eszmeisget, amit a pholy kpviselt, s ami egyben az akkori amerikai eszmei vilgot is tkrzte. gy nem meglep, hogy a fggetlensgi hbor kitrsekor mr szztven pholy mkdtt a tizenhrom gyarmaton, a kt s fl millinyi lakossg kztt becslsek szerint ezertszz s tezer kztti tagltszmmal. A hbor befejezst kvet rvid megtorpans utn a 19. szzad elejn a szabadkmvessg tovbb folytatta hdt tjt az Egyeslt llamokban.
A pholyok polgrosodsa A npszersg j hullma rszben annak volt ksznhet, hogy a Nagy-Britanniban mr korbban elkezddtt folyamat - a pholyok polgrosodsa s ezzel prhuzamosan a polgri trsadalmi s zleti rdekszfra kpviselete - megjelent az amerikai szervezetekben is, s ez az iparosods tjn jr Egyeslt llamokban mltn tarthatott szmot npszersgre. Termszetesen nemcsak zletemberek, hanem a trsadalmi s a politikai let vezeti, brk, gyvdek, orvosok, stb. is tagjai lettek a pholyoknak, kzlk nhnyat ksbb amerikai elnknek is megvlasztottak.
A titkos szvetsg Egy ilyen kzssghez tartozni presztzst, kapcsolatokat s hatalmat jelentett a tagok szmra. A titkos szvetsget, amelyet a tagok maguk inkbb zrt vagy szent kzssgknt jellemeztek, ppen a titokzatossga miatt tartottk kln rdekessgknt szmon. Amint azt Bobby J. Demott is megjegyzi a szabadkmvessg vonzerejvel kapcsolatban, a titokzatossg felkelti az rdekldst, klnlegessget, gyakran egyfajta felsbbrendsget sejtet, ugyanakkor a befogadott tagokat egyesti, kzssgi struktrval s kivltsgokkal ruhzza fel ket.
si hitrendszer A szabadkmvesek esetben a kivltsg alapjul az a hit szolglt, hogy az si keresztny ritulknak s titkoknak k az egyedli lettemnyesei. Termszetesen ez a nzet s a zrtsg tmadsi felletet is nyjtott az egyenlsget, testvrisget, demokrcit hirdet fiatal amerikai llamban, ahol - Eurptl eltren - nem lteztek a jogokat tekintve kivltsgos csoportok. Ehhez mg az is hozzjrult, hogy a 19. szzad els felben, az ltalunk trgyalt idszakban, az amerikai tagsg nagy rsze fehr, angolszsz protestns frfi volt, ami egyfajta, mr korbban is ltez vallsi s trsadalmi elklnls fenntartst jelezte. 1825-ben egyedl New York llamban krlbell hszezer szabadkmves lt, ami igen jelents szmnak tekinthet.
Sajnos csak nhny forrs ll rendelkezsnkre, melyek alapjn pontosan jellemezhet lenne a kor "tipikus" amerikai szabadkmvese. William Preston Vaughn szerint a szabadkmvesek a trsadalom mobilisabb, jmd kzposztlyhoz tartoztak, foglalkozsukat tekintve kereskedk, zletemberek, rtelmisgiek, politikai s vallsi vezetk, akik ltalban magas trsadalmi pozcikat tltttek be. Connecticut s New York llamokban kimutatsok szerint a politikai prtok vezetsgnek tven szzalka szabadkmves volt, akik fleg vrosokban ltek, s vallsukat tekintve hetven szzalkuk az Episzkoplis Egyhzhoz (az Anglikn Egyhz amerikai megfelelje) tartozott.
Szabadkmvessg az rdeklds kzppontjban A fentiek alapjn rthet teht, hogy a kvlllk klns figyelemmel fordultak a szabadkmvesek fel. 1826-ra azonban addig soha nem ltott rdeklds kzppontjba kerltek a pholyok a New York llambeli Morgan-gy kapcsn. A keleti partvidknek ez a rsze felbolydult mhkashoz hasonltott, hiszen itt volt a partvidken jelentkez vallsi megjulsi mozgalom (Second Great Awakening) kzpontja.
A miszticizmus, az okkultizmus s a mgia irnti jjledt rdeklds A szabadtri, - elssorban a hatrvidken npszer, - tbori prdikci stlusnak kialakulsa s elterjedse, a miszticizmus, az okkultizmus s a mgia irnti jjledt rdeklds volt megfigyelhet. Szmtalan j vallsi csoport s hit szletse - mint pldul a mormonok, a milleritk, a szombatistk, unitriusok, majd ksbb Jehova tani, s egyb "alternatv" letformkkal ksrletez kzssgek, mint pldul az Oneida csoport vagy a legels kommunk - mind a 19. szzad els felben zajl intellektulis bredsnek a termkei.
Az els publikci s a rejtlyes htr Ebben a kzegben lt William Morgan, a helyi pholy egyik tagja, aki 1826-ban titoktartsi fogadalmt megszegve a szabadkmvesek titkos jeleirl s ritulirl egy knyvet publiklt. A szabadkmves trsadalom ezt megdbbenve fogadta, s azonnal felmerlt a bntets krdse. Az ruls bntette miatt hallos tlet vrt volna a trvnyszegre. Szeptember 12-n, rviddel a knyv megjelense utn Morgan eltnt otthonbl, s soha tbb nem kerlt el. Az esetet teljes homly fedte: Morgant senki nem ltta lve azutn, de a holtteste sem kerlt el, gy a gyilkossg tnye sem nyert bizonytst. A rendrsg nem tallt egyetlen tant sem, s trgyi bizonytkok sem segtettk az eset megoldst.
A rejtly megolddik? Elmletileg az els kzenfekv megolds a rejtlyre a szabadkmvesek bosszja volt - hrom tag brsg el kerlt emberrabls s gyilkossg vdjval, m bizonytkok hinyban felmentettk ket. Vaughn szerint ez nem is lehetett ktsges, hiszen hrom sheriff, a br s az gyvdek is a szabadkmves-pholy tagjai voltak; nekik, fggetlenl attl, hogy tnyleg a pholy volt-e felels Morgan eltnsrt vagy sem, rdekkben llt a vdlottak felmentse s a szabadkmves trsadalom nevnek tisztra mossa. Jack Harris az gy trgyalsa sorn emltst tesz egy 1879-ben kiadott knyvrl, amely az esemnyek lltlag vals lerst tartalmazza. E szerint valban szabadkmvesek raboltk el Morgant, hogy bosszt lljanak rajta; elhurcoltk otthonbl, s rvid fogvatarts utn a Niagara folyba lktk, ahol vzbe fulladt.
A mozgalom meggyenglse A trtnet alapjul az egyik gyilkos hallos gyn, 1848-ban tett vallomsa szolglt, amelyet csak halla utn hozott nyilvnossgra a kezelorvosa. De ezt 1826-ban a nyilvnossg mg nem tudta, csak gyantotta, s habr felment tlet szletett az gyben, nagyon ers szabadkmves-ellenes hangulat alakult ki, amely vgigsprt a keleti partvidken. Az incidens s kvetkezmnyei nagy mrtkben hozzjrultak a szabadkmves mozgalom meggyenglshez. Morgan eltnse utn az tventezer tagbl krlbell negyventezer kilpett a szervezetbl, s a pholyok szma tbb mint ktezerrel cskkent. A msik jelents hats, amely az amerikai szabadkmvessg meggyenglshez vezetett, a Szabadkmves-ellenes Prt (Antimasonic party) megalakulsa volt 1827-ben New York llamban, amely rvid fennllsa sorn jelents sikereket rt el.
A Szabadkmvessg Eurpban A szabadkmves mozgalom l s tevkenykedik, br sok mindenben megvltozott az vek alatt. Elssorban nyitottabb vlt. Nmetorszgban vagy Angliban pldul mr belphetnek a laikusok is a rgebben szigoran vdett szentlyekbe, megnzhetik, akr egy mzeumot. Korbban tilos volt brmilyen szertarts lersa s felfedse a be nem avatottak eltt, mra ez is eltnt s nagyszm irodalom foglalkozik a rtusokkal. Megmaradt azonban az a trekvsk, hogy a tagok mindenben prbljk magukat tkletesteni, ez tulajdonkppen az elsdleges feladatuk. A trsadalmi krdsek kzl fleg a marginalizlt helyzetbe jutottak sorsval trdnek s karitatv tevkenysget vgeznek.
Magyarorszgon a rendszervltst kvet vekben alakultak jj a pholyok, de a rvid, tz ves mkdsk alapjn mg nem lehet pontosan felmrni, hogy a jvben milyen sikerrel tudnak majd dolgozni.
(forrs: http://www.harmonet.hu/cikk.php3?rovat=35&alrovat=36&cikkid=590&dire=eletkerdesek&again=true)
|