
Ugyancsak kzismert, si zsid szimblum: kt egymsba fordtott, egyenlszr hromszg. Els rgszeti felbukkansa Szidonbl (a mai Libanon terletrl), az idszmtsunk eltti 7. szzadbl val. Egy szidoni zsid, Ben Aszajhu srkvn tnik fel ez a jelkp, amely azutn az szak-izraeli Kfar Nhum (Capernaum) zsinaggjnak frzn is elfordul (200 krl).
Eurpban az els emlts a hatg csillagrl, mint a zsidsg szimblumrl, rdekes mdon a magyar trtnelemhez fzdik. Egy korabeli forrs szerint Mtys kirly s Beatrix 1476-ban lezajlott eskvi menetben a zsidk is nneplyesen felvonultak. Buda vrnak bejratnl “a zsidk ln agg elljrjuk ment, lhton, kivont karddal, azon kosr fggtt, amelyben tz font ezst volt. Mellette fia, szintn lhton, karddal s ezst kosrral. Utnuk jtt huszonngy lovag, mindnyjan bbor dszruhban, kalapjukon hrom szl strucctollal”. Az nnepl zsid csoport — gy jegyzi fel a krniks — “boszorknylbbal”, valjban Dvid-csillaggal dsztett zszlval jelent meg az eskvi menetben.
Az 1964-ben, a budai Vrban, a Tncsics Mihly utca 26-ban feltrt szefrd (a korabeli feljegyzsek szerint “szr”) zsinagga bejrata fltti boltven szintn tallunk hatg csillagot. (Ez a zsinagga az XVI. szzad vgn keletkezett, s a kzpkori budai nagyzsinaggval egytt, 1686-ban romboltk le.) Itt vrs festkkel formlt Dvid-csillagot lthatunk, krltte ron fpapi ldsnak kabbalista mdon rt hber szvegvel.
Jelkpnk hber neve (Magn Dvid) Dvid pajzsra utal: a zsid hagyomny szerint ugyanis az idszmtsunk eltt 1000 krl lt Dvid kirly katoni ilyen alak pajzsot viseltek, vagy ezt a jelet vstk pajzsaikra, hogy pikkelyes pnclzatuk ellenre felismerjk egymst. A vaksgban azonban a jelkp mg ennl is sibb eredet. Egyes kori keleti npeknl ugyanis a kt egyenlszr hromszg az g s a fld, vagy a frfi s a n bks, harmonikus egymsra tallst szimbolizlja. A zsidsg ezt az si jelkpet vallsos tartalommal, hrom-hrom fontos eszme hirdetsvel is egybekttte.
A Talmudban olvassuk “az igazsgos Simon” tantst. “Hrom alapelven nyugszik az erklcsi vilgrend: a Trn, az istenszolglaton s a szeretet gyakorlsn”. Ezek az ember ktelessgei, ezt jelenti a csillag felfel nyl hromszge. Egy msik, minden bizonnyal ugyancsak az igazsgos Simonnak tulajdonthat monds szerint viszont “hrom dolgon ll a vilg, a termszettrvnyen, az igazsgon s a bkn”. Ezek mind Istentl fgg eszmk, ezeket szimbolizlja a lefel fordul hromszg. S valban, ha a trvny s a Tra, a szolglat s az igazsg, a bke s a szeretet gyakorlsa tallkozik, akkor mindig harmnia valsul meg a vilgban…
A kabbala szerint a Dvid-csillag hat ga s a hozzjuk tartoz hat kis hromszg megfelel a vilg hat irnynak, amelyrl mr korbban szltunk. A csillag kzepn lev hatszg pedig — akrcsak a menra kzps szra — a vilg kzppontjt jelent Istent szimbolizlja. Ezrt szoks a Dvid-pajzs hatbets hber nevt a hat kis hromszgben elhelyezni.
Nehz lenne felsorolni, milyen sokfle kegytrgyon szerepel-szerepelhet a Dvid-csillag (tudomnyos nvvel a hexagramma). Vannak pldul olyan szder-tlak, amelyeken csupn a magn Dvid jelzi hasznlati szerept. (Olykor a csillag hat kis hromszgbe kell helyezni az nnep jelkpes teleit.) rdekes azonban, hogy Magyarorszgon teljesen profn tmkban is tallkozhatunk a Dvid-csillaggal, gy srs- s szdsvegeken, vagy tglkon is. A serfz, vagy a tglagyrt nyilvn gy akarta kifejezsre juttatni zsid szrmazst. Ezeknek a sajtos trgyaknak is vannak szakavatott gyjti.
Aranybl-ezstbl kszlt Dvid-csillagot s a korbban trgyalt menrt sokan nyaklncknt, karktknt viselnek, s ezek a jelek rgi pecstnyomkon, amuletteken, medlokon is elfordulnak. Persze, vigyznunk kell, hiszen a hatg csillag, mint emltettk, olykor ms kultrkban is felbukkan, st, egyszer dszt elem is lehet.
(forrs: http://www.zsido.hu/vallas/szimbol.htm) |